Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje czynnik chłodniczy do przenoszenia ciepła. Służy przede wszystkim do ogrzewania i chłodzenia budynków, ale może również zapewnić centralne ogrzewanie mieszkania. Ogrzewanie i klimatyzacja za pomocą tylko jednego zestawu urządzeń brzmi świetnie w teorii, ale przed zainstalowaniem pompy ciepła w domu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Czym jest i jak działa pompa ciepła? Na co zwracać uwagę decydując się na montaż?
Co to jest pompa ciepła?
Pompy ciepła to systemy grzewcze wykorzystujące energię cieplną występującą w dużych ilościach w przyrodzie, np. w glebie, powietrzu i wodzie. Pompa ciepła wykorzystuje szczelny system czynnika chłodniczego i rur do przenoszenia ciepła. Czynnik chłodniczy jest zwykle ciekły w temperaturach poniżej 0°F. Następnie przechodzi w fazę i staje się gazem.
Gaz następnie przepływa przez rurki, aby przenieść ciepło do lub z wnętrza budynku. Proces ten jest zasadniczo odwracany w okresie zimowym, aby schłodzić dom. Wydajność tego systemu sprawia, że jest to idealna metoda chłodzenia i ogrzewania domów bez zanieczyszczania środowiska emisją CO2.
Ogrzewanie pompą ciepła można również połączyć z fotowoltaiką oraz rekuperacją, aby zmniejszyć miesięczne koszty ogrzewania budynku. Więcej informacji na temat nowoczesnych systemów grzewczych i odnawialnych źródeł energii znaleźć można na stronie firmy Sanerga z Wrocławia.
Systemy ogrzewania i chłodzenia
Systemy ogrzewania i chłodzenia oparte na pompach ciepła są popularne, ponieważ są bardziej wydajne niż tradycyjne metody. Konwencjonalne źródło ciepła, takie jak piec gazowy lub olejowy, zużywa co najmniej 50% paliwa do produkcji ciepła, podczas gdy klimatyzator zużywa tylko 12% energii. Jednak tania pompa ciepła do budynków mieszkalnych może zużywać zaledwie 20% swojego źródła energii na wytwarzanie temperatury w pomieszczeniach. To sprawia, że są czymś więcej niż tylko energooszczędnym urządzeniem – są również bardziej przyjazne dla środowiska ze względu na niższą emisję CO2.
Oprócz oszczędności energii, pompy ciepła są również urządzeniami wymagającymi niewielkiej konserwacji. Nie wymagają czyszczenia, kalibracji ani wymiany części, tak jak robią to AC i piece. Ponadto nie wytwarzają niebezpiecznych związków ani głośnych dźwięków, tak jak robią to konwencjonalne źródła. Czynniki te sprawiają, że pompy ciepła są idealne do domów z osobami, takimi jak osoby starsze lub niepełnosprawne, które nie chcą spędzać czasu na monitorowaniu poziomu chłodzenia lub ogrzewania.
Niektóre modele nie wymagają do działania jednostki zewnętrznej. Zamiast tego jednostka wewnętrzna zapewnia wszystko, czego potrzebują użytkownicy zimnego powietrza, bez dodatkowych kosztów lub pracy ze strony właściciela domu.
Montaż pompy ciepła
Jeśli chcesz oszczędzać energię, warto w tym celu zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz cieszyć się odpowiednią temperaturą i wysoką szczelnością. Dlatego też instalacja pompy ciepła to najlepszy wybór. Kompleksowe usługi gwarantują dobór pompy ciepła po montaż i serwis posprzedażowy. Innowacyjne, energooszczędne urządzenia dopasowane do wymagań energetycznych domów, firm i pomieszczeń przemysłowych to najlepsze rozwiązanie. Więcej o montażu pomp ciepła, fotowoltaiki i systemów rekuperacji przeczytasz tutaj.
Podsumowanie – Pompa ciepła
Rynek pomp ciepła rośnie w tempie około 20% rocznie. Za rosnącą popularność pomp ciepła w dużej mierze odpowiadają zmiany klimatyczne, poprawa izolacji budynków, postęp technologiczny, a także rosnąca konkurencyjność kosztowa pomp ciepła na rynku.
Pompa ciepła to wydajny sposób na chłodzenie i ogrzewanie domu bez użycia paliw kopalnych, co zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Jest również łatwy w utrzymaniu i wygodny, ponieważ nie wymaga żadnych prac konserwacyjnych ani części zamiennych. Opierając się na tych cechach, powinniśmy promować używanie pomp ciepła zamiast klimatyzatorów lub pieców, gdy tylko jest to możliwe.